بررسی منسوجات (کالای خواب) و تجهیزات هتلی

بررسی منسوجات (کالای خواب) و تجهیزات هتلی

بررسی منسوجات (کالای خواب) و تجهیزات هتلی

یکی از خاطره‌انگیزترین بخش‌های زندگی هر انسانی، مسافرت است. به همین دلیل بسیاری از مسافران، به منظور استفاده از امکانات مناسب و ایده آل، هتل‌ها را برای اقامت در طول سفر انتخاب می‌کنند. درنتیجه هتل‌ها باید در تهیه لوازم و امکانات خود بیشترین دقت و توجه را به کار ببرند تا بهترین عملکرد ممکن را در جلب رضایت مشتریان داشته باشند. بنابراین، انتخاب منسوجات و کالای خواب برای آسایش و رفاه مسافران نزد هتل‌ها بسیار پراهمیت است.

به منظور بررسی منسوجات (کالای خواب) و تجهیزات هتلی در ادامه به مطالبی همچون متریال و ابعاد منسوجات، انواع مبلمان، اکسترابد، تشک‌ها، لوازم تزئینی، پرده‌ها و … خواهیم پرداخت. پس از بررسی موارد مذکور می‌توانید پاسخ سؤال‌هایتان را در مورد نحوه انتخاب تجهیزات هتلی پیدا کنید؛ پرسش‌هایی مانند: ابعاد و متریال کالای خواب هتل چگونه انتخاب می‌شوند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای طراحی و دکوراسیون هتل چه نوع مبلمان، فرش، موکت و تخت خوابی تهیه شود؟

بررسی کالای خواب هتل از نظر متریال و ابعاد

کالای خواب هتلی مواردی مثل تشک، ملحفه، بالش، پتو، روتختی و … را شامل می‌شود که ابعاد و متریال به کار رفته در هر کدام، با توجه به کاربردهای آن‌ها متفاوت است. پیش از هر چیزی باید یک رنگ مناسب برای انتخاب کالای خواب در نظر گرفته شود تا هارمونی و تناسب محیط اتاق‌ها را حفظ کند و مسافران با آرامش کامل استراحت کنند.

پس از انتخاب رنگ مناسب، باید به دنبال برگزیدن متریال و جنس مدنظرتان باشید. برای متریال بهتر است از الیاف درجه یک با بهترین کیفیت استفاده کرد تا طول عمر آن‌ها در هتل زیاد باشد. ابعاد کالای خواب هتل با توجه به تک نفره یا دو نفره بودن تخت‌ها متفاوت هستند. در ادامه ابعاد بعضی از تجهیزات هتلی را مشاهده خواهید کرد.

نوع منسوجات اندازه بر حسب سانتی متر
ملحفه یک نفره 270*150 سانتی متر
ملحفه دو نفره 270*250 سانتی متر
پتو 100*90 سانتی متر
روتختی یک نفره 200*90 سانتی متر
روتختی دونفره 200*180 سانتی متر
روبالشتی 70*50 سانتی متر

مبلمان هتل

امروزه نقش مبلمان در طراحی داخلی هتل‌ها در مقایسه با گذشته، خیلی بیشتر شده است؛ زیرا قبلا اغلب اوقات وضعیت پذیرایی هتل‌ها از نظر مسافران در اولویت قرار داشت، اما الان، دکوراسیون و فضای داخلی هتل نیز اهمیت دارد. در انتخاب مبلمان هتل باید رنگ، متریال و میزان راحتی آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. رنگ و جنس مبلمان طوری انتخاب شود که با طرح‌های داخلی هتل سازگار باشد و حس نشاط و آرامش را در افراد ایجاد کند. همچنین میزان نورپردازی محیط به گونه‌ای تنظیم شود که با مبلمان هتل هماهنگ باشد. استفاده از طرح‌های خلاقانه در چیدمان مبلمان نیز توصیه می‌شود.

استفاده از اکسترابد در هتل

گاهی اوقات تعداد نفراتی که قصد اقامت در یک اتاق را دارند بیشتر از تخت‌های تعبیه‌شده در اتاق است؛ به همین دلیل در چنین مواردی از اکسترابد یا تختخواب اضافی استفاده می‌شود. اکسترابدها به شکل تختخواب‌های تاشو هستند و ابعاد مختلفی دارند تا در حد امکان نیازهای مسافران را بر طرف کنند. اکسترابدها با توجه به این که تاشو هستند، فضای کمی را اشغال می‌کنند و حمل و نقل آسانی دارند. در بعضی موارد نیز از تخت تاشو دیواری به عنوان اکسترابد در هتل‌ها استفاده می‌شود.

انواع حوله ‌های مورد استفاده در هتل ‌ها

در بسیاری از هتل‌ها دو نوع حوله برای حمام و دست و صورت تهیه می‌شود. معمولا متریال مورد استفاده در حوله حمام هتل‌ها از پلی استر و کتان است تا عملکرد مناسبی در جذب آب و حفظ کیفیت بافت‌های حوله داشته باشند. در بیشتر هتل‌ها رنگ سفید یا سایر رنگ‌های روشن را برای حوله انتخاب می‌کنند؛ زیرا حوله‌های سفید زودتر از سایر رنگ‌ها نیاز به شستشو دارند و به همین دلیل در نظر مسافران، وضعیت نظافت هتل مناسب جلوه می‌کند. علاوه بر این با استفاده از سفیدکننده‌ها به راحتی می‌توان آن‌ها را تمیز کرد. حوله‌ها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و بهتر است در هر دو اندازه کوچک و بزرگ در سرویس اتاق قرار بگیرند.

تشک ‌ها در هتل

یکی از موارد مهم در منسوجات هتل‌ها، تشک است؛ زیرا به صورت مستقیم با استراحت مشتریان ارتباط دارد و نقش مهمی در افزایش رضایت مسافران ایفا می‌کند. در بسیاری از هتل‌ها از تشک‌های فنری برای رختخواب استفاده می‌کنند تا احساس راحتی بیشتری در ساکنان هتل ایجاد شود و همین‌طور قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند. برای برخی از مشتریان که ممکن است کمر درد داشته باشند نیز می‌توان از تشک‌های طبی استفاده کرد. هتل‌هایی که قصد ارائه خدمات لوکس و لاکچری به مسافران خود را دارند، تشک‌هایی که به طور سفارشی طراحی شده‌اند را تهیه می‌کنند.

لوازم تزئینی در دکوراسیون هتل

لوازم تزئینی نقش مهمی در زیبایی طرح‌های هتل دارند و جلال و شکوه هتل را افزایش می‌دهند. هر قسمتی از هتل با توجه به امکانات و فضایی که برای آن در نظر می‌گیرند، لوازم تزئینی مخصوصی دارد. مثلا در بخش‌های لابی، سالن غذاخوری یا رستوران و اتاق‌ها از لوازم تزئینی متنوعی استفاده می‌شود تا هر قسمتی از هتل، طراحی منحصر به فردی داشته باشد.

استفاده از کوسن و بالشتک

برای تزئین مبلمان و رختخواب‌ها می‌توانید از کوسن‌ها و بالشتک‌هایی با رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده کنید. روتختی‌ها نیز بهتر است طوری انتخاب شوند که هم نظافت آن‌ها کار راحتی باشد و در طول زمان مرتب تمیز شوند، هم با هارمونی و فضای اتاق سازگاری داشته باشند. همچنین می‌توانید دیوارهای هتل را هم تزئین کنید و برای ایجاد زیبایی بیشتر در طراحی داخلی از لوازم تزئینی مانند تابلوها و آثار هنری کمک بگیرید. در بعضی هتل‌ها هم از کاغذ دیواری برای تزئین اتاق‌ها استفاده می‌شود.

از دیگر موارد پراهمیت در تزئین هتل، لوازم بخش پذیرش است. بخش پذیرش در هتل‌ها، نخستین قسمتی از هتل خواهد بود که مشتریان با آن مواجه می‌شوند.به همین دلیل باید به نحوی بخش پذیرش را تزئین کنید تا برای مهمانان بسیار جذاب و چشم‌گیر باشد. از لوازم تزئینی در قسمت پذیرش به اندازه‌ای استفاده کنید که علاوه بر زیبایی، فضای زیادی را اشغال نکنند تا در روزهای شلوغ با مشکل کمبود فضا در قسمت پذیرش روبرو نشوید. همچنین می‌توان لوازم تزئینی را برای زیبایی بیشتر روی میز پذیرش نیز به کار برد.

پرده‌ های هتل

از دیگر لوازم تزئینی مهم در دکوراسیون و طراحی فضای داخلی هتل، پرده‌ها هستند. بهتر است در قسمت‌های آفتاب‌گیر و پنجره‌ها، پرده‌ها قرار بگیرند تا مهمانان هتل بتوانند میزان نورپردازی اتاق را تغییر دهند و بتوانند از مناظر اطراف هم لذت ببرند. همچنین در سرسراها، تالارها و سالن‌های غذاخوری هتل نیز استفاده از پرده‌ها توصیه می‌شود.

معمولا در طراحی فضای داخلی اتاق‌های هتل از یک رنگ به عنوان رنگ اصلی استفاده می‌شود؛ باید رنگ پرده‌ها به گونه‌ای انتخاب شوند که با رنگ مادر یا اصلی در فضای اتاق یکسان باشد یا حداقل با آن رنگ هماهنگ بوده و ارتباط برقرار کند. در بسیاری از هتل‌ها از پارچه‌های ارزان قیمت با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای تهیه پرده استفاده می‌شود.

فرش و موکت در هتل

فرش‌ها و موکت‌ها از جمله لوازم تزئینی هستند که به شکلی متداول در بسیاری از هتل‌ها استفاده می‌شوند. فرش و موکتی که برای اتاق‌ها در نظر می‌گیرید باید علاوه بر زیبایی، احساس راحتی را هم در مهمانان به وجود بیاورند تا از راه رفتن روی آن‌ها احساس خستگی نکنند. علاوه بر فضای داخل اتاق‌ها، در بخش‌هایی مثل لابی، پذیرش و حتی راه پله‌ها نیز از فرش‌ها و موکت‌ها برای تزئینات استفاده می‌شود. در این زمینه، به کار بردن فرش‌های رنگی تشریفاتی، مخصوصا رنگ قرمز، بسیار پرطرفدار است.

نورپردازی در هتل

تهیه لوازم مورد نیاز برای نورپردازی در بخش‌های مختلف هتل می‌تواند تنوع زیادی داشته باشد، به عنوان مثال اگر از لوستر در طراحی استفاده می‌کنید، بهتر است لوسترهای قسمت‌های پذیرش و لابی هتل بزرگتر و نورانی‌تر از لوسترهای داخل اتاق خواب‌ها باشند. همین‌طور می‌توان ترکیبی از چراغ‌های آویز و لامپ‌های طرح‌دار را برای تامین روشنایی و نورپردازی اتاق به کار گرفت.

نکات مهم برای بررسی منسوجات و تجهیزات هتلی

به منظور افزایش طول عمر و عملکرد مناسب امکانات هتل، باید نکته‌هایی را در مورد تجهیزاتی که در هتل استفاده می‌شوند، در نظر بگیریم. بعضی از نکات مهم عبارت‌اند از:

  • به عنوان اولین نکته باید توجه کنید که برای نظافت اتاق‌ها و شستشوی ملزومات هتل دوره زمانی مشخصی را در نظر بگیرید تا همیشه بتوانید رضایت و نظر مثبت مسافران را جلب کنید.
  • نکته دیگری که وجود دارد، به کار بردن خلاقیت در طراحی دکوراسیون و فضای داخلی هتل با لوازم تزئینی است.
  • می‌توانید با استفاده از امکاناتی مانند پتو و بالشتک‌های اضافی، میزان راحتی مهمانان را افزایش دهید.
  • در طراحی بخش لابی هتل، علاوه بر مبلمان راحتی، از میز و صندلی‌های رسمی برای قرارهای کاری و جلسه‌های رسمی مشتریان نیز استفاده کنید.
  • برای تزئین کف اتاق‌ها یا حتی بخش‌هایی از لابی، می‌توان قالیچه‌ها را به کار برد.
  • می‌توانید با استفاده تجهیزات طبیعی مثل گلدان‌ها و آکواریوم‌ها در لابی و بخش پذیرش هتل، فضای جذابی را برای مهمانان فراهم کنید.
  • وجود وسایل سرگرمی مثل بازی‌های رومیزی، شطرنج و … در اتاق‌ها، می‌تواند راهکاری خلاقانه برای ایجاد حس رضایتمندی بیشتر در مسافران باشد.
  • در بسیاری از هتل‌ها، حوله و ملحفه‌های یک بار مصرف تهیه می‌شود تا نکات بهداشتی بهتر رعایت شوند.
  • در صورتی که از ملحفه‌های یک بار مصرف استفاده نمی‌کنید، بهتر است که سر و ته ملحفه‌ها را مشخص کنید.
  • سعی کنید نماد و آرم هتل را در تهیه منسوجات و تجهیزات به کار ببرید تا تصویری منحصر به فرد از خودتان ارائه دهید.

نظر خود را بنویسید