تشک استاندارد

تشک استاندارد

تشک ایرامون با اصالت و باکیفیت بالا!

یکی از عواملی که در سلامت بدن به خصوص ستون فقرات و گردن نقش مهمی دارد، تشک استاندارد خوشخواب است. همانطور که می‌دانید یک سوم از عمر انسان صرف خوابیدن می‌شود، بنابراین استفاده از تشک غیراستاندارد و بی‌کیفیت بدن را دچار بیماری‌های عضلانی، کمردرد، دیسک کمر و … خواهد کرد. تشک ایرامون با کیفیت بالا و جنس مناسب خوابی ایده‌آل را به شما هدیه می‌بخشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه پیدایش تشک، ویژگی‌های تشک مناسب ایرامون و نحوه نگهدای آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه تشک

جالب است بدانید تاریخچه پیدایش تشک به 77 هزار سال پیش باز می‌گردد. به طوری که در غاری واقع در آفریقای جنوبی وسیله‌ای شبیه تشک پیدا شد. این تشک که از نی و گل سرخ ساخته شده بود، عرضی حدود 90 سانتی متر، با طول 180 سانتی‌ متر و ارتفاعی حدود 30 سانتی متر داشت. همچنین از برگ و علف‌هایی بر روی آن به عنوان ملحفه استفاده می‌شد تا حشرات دفع شوند. کم کم با پیشرفت بشریت نحوه ساخت تشک‌ها نیز تغییر کرد و آن‌ها را پر از پشم و ملحفه می‌ساختند.

قرون وسطی

در دوران قرون وسطی نیز تخت خواب‌ها از چوپ ساخته می‌شدند و تشک‌ها را با موادی مشابه نی پر می‌کردند. اغلب این نوع تخت خواب‌ها و تشک‌ها برای افراد ثروتمند ساخته می‌شد، در حالی که دور تا دور تخت را با پرده‌هایی می‌پوشاندند تا حشرات موذی وارد تحت آن‌ها نشود.

قرن 17 و 18م میلادی

در این قرن‌ها تخت‌ خواب‌های معمولی جای خود را به تخت خواب‌های زینتی دادند. این تخت خواب‌ها بسیار گران قیمت بوده و به عنوان نمادی از ثروت افراد محسوب می‌شد. تشک‌ها از پنبه‌هایی که از کاه نرم‌تر بودند ساخته می‌شدند و دور تا دور تخت خواب نیز با پرده‌های گران قیمت پوشانده می‌شدند. قرن 17ام و 18ام میلادی را اوج استفاده از تخت خواب‌های زینتی می‌دانند.

قرن 19هم به بعد

استفاده از تخت خواب‌ها در قرن 19ام بسیار کم شد و مردم به شکل ساده‌تری از آن استفاده می‌کردند. کم کم فنر‌ها و فریم فلزی راه خود را به تشک باز کردند. در قرن بیستم تشک‌های بسیاری تولید می‌شد که راحتی آن مهم‌ترین ویژگی به شمار می‌آمد.

ساخت تشک

امروزه مراحل ساخت تشک استاندارد به شکل متفاوت‌تری نسبت به گذشته انجام می‌شود. ابتدا پارچه‌های مخصوص به صورت آماده به کارخانه برده شده و به اندازه مناسب یک تشک برش داده می‌شوند. بعد دوردوزی انجام و فنرهای لای تشک نیز آماده به کارخانه وارد خواهند شد. سپس بعد از بررسی کامل با یکسری میله، فنرها را قوی می‌کنند. لایه بعدی که از آهن و پارچه تشکیل شده روی فنرها گذاشته می‌شوند. پارچه نمدی و پارچه پلاستیکی نیز بر روی لایه قبل قرار داده شده و سپس فنر را برمی‌گرداند و همان کارها را برای سمت دیگر تشک تکرار می‌کنند. در نهایت یک لایه ضخیم روی آن قرار می‌دهند. در مرحله بعد یک لایه ابر یا فوم روی پارچه دور دوزی شده می‌گذارند. در نتیجه دور تا دور پارچه به فریم فنرها منگنه شده و سپس با چرخ مخصوص دور تشک دوخته می‌شود. روی تشک با باد تمیز شده و در پلاستیک جهت انتقال به فروشگاه‌ها قرار داده می‌شود.

ویژگی‌ های تشک خوب

در هنگام خرید تشک باید یک بار روی آن بخوابید تا به وضعیت قرار گرفتن کمر، شانه و باسن توجه کنید. اگر به راحتی نتوانید وزن خود را به آن تکیه دهید و تشک فرورفتگی زیادی داشته باشد، بنابراین تشک مناسبی نخواهد بود. نوع دوخت پارچه تشک باید محکم بوده و از جنس خوبی برخوردار باشد. برجستگی طرح‌های تشک به گونه‌ای نباشد که باعث آسیب به کمر شود، بلکه باید انعطاف‌پذیری بالایی داشته تا وزن را تحمل کند و زود پاره نشود. همچنین دقت کنید تشک از مواد پلی اتیلن استفاده نشده باشد، چراکه گرمای زیادی را به شما منتقل می‌کند و باعث شده تا خواب راحتی نداشته باشید. تشک ایرامون تمام این موارد را رعایت کرده تا بتوانید در مدت زمان زیادی به خوبی از آن استفاده کنید.

چگونه تشک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

یکی از شایع ترین علت کمردرد نحوه اشتباه خوابیدن است. به چند روش مختلف می‌توانید بخوابید، که بدترین نوع خوابیدن به صورت دمر و بهترین نوع خوابیدن، خوابیدن به پهلوی چپ یا پهلوی راست است. 25 درصد از کیفیت بهترین نوع تشک در بهترین حالت در 10 سال کم خواهد شد، بنابراین باید هر 10 سال یک بار تشک را عوض کنید. در هنگام خرید تشک اگر ارتفاع آن تا سینه بوده و با قرار دادن کف دو دست را روی تشک فرورفتگی زیادی داشته باشد، پس تشک، گزینه مناسبی برای خرید نیست. خرید تشک سفت بهتر است اما نباید طوری باشد که خوابی ناراحت تولید کند. به طور کلی تشک خوب و مناسب تشکی است که وضعیت قرار گرفتن ستون فقرات از ناحیه گردن تا ناحیه کمر به صورت طبیعی خودش قرار گیرد و احساس راحتی کامل به شما دهد. تشک ایرامون نیز جزو تشک‌های راحت و مناسب به شمار می‌رود که می‌توانید خوابی باکیفیت را با آن تجربه کنید.

نحوه نگهداری تشک

  • به هیچ عنوان به کودکان اجازه ندهید تا بر روی تشک‌ها حرکات آکروباتیک انجام دهند؛ چراکه به شدت طول عمر تشک را کم می‌کند و خیلی راحت از کیفیت تشک کاسته می‌شود.
  • بهتر است هر 6 ماه یک بار تشک را برعکس یا اصطلاحا پشت و رو کنید. به دلیل اینکه تشک بتواند الیاف خود را حفظ کند و فشار فقط روی نقاط خاصی از تشک وارد نشود.
  • قد تشک باید حداقل 20 سانتی متر از قد شما بلندتر و عرض تشک حداقل 90 سانتی متر باشد. در انتخاب تشک خیلی دقت کنید و وسواس زیادی به خرج دهید. به دلیل اینکه ستون فقرات و سلامتی آن وابسته به تشکی است که روی آن دراز کشیده و می‌خوابید.

نحوه نگهداری و نظافت تشک خوشخواب

  • تشک‌های خوش خواب غیر قابل شستشو هستند، بنابراین باید از کاور تشک استفاده کنید تا کثیف و لکه‌دار نشود. زمانی که اتاق را جارو کشیدید، تشک را نیز با سری مخصوص مبل جارو بکشید تا گرد و خاک از روی آن برداشته شود و لکه‌ای باقی نماند.
  • اگر اتاق خواب شما رو به آفتاب است، تشک را دو هفته یک بار در معرض افتاب قرار دهید تا به صورت طبیعی هم ضدعفونی شود و هم بوی نامطبوع از بین رود.
  • در صورت لکه‌دار شدن تشک بلافاصله باید آن را با آب سرد و دستمال تمیز پاک کنید. اگر این کار را چند دقیقه بعد یا حتی چند ساعت بعد انجام دهید ممکن است لکه سرجای خود باقی بماند و پاک نشود.
  • کاور ضدآب تشک تهیه کنید و کل تشک را با آن بپوشانید.
  • برای از بین بردن لکه‌های وسیع می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را بر روی تمام سطح تشک می‌پوشانید و پس از 12 ساعت آن را جاروبرقی تمیز کنید. بهتر است هر دو هفته یک بار اینکار را انجام دهید تا تشک ضدعفونی و عاری از بوی بد شود.

ضدعفونی کردن تشک

  • بهتر است برای ضدعفونی کردن تشک ایرامون هر سه یا چهار ماه یک بار صابون سفید شستشو را رنده کنید و سپس آن را با قرص ماشین ظقشویی و یک لیوان آب گرم مخلوط نمایید. یک قاشق سرکه یا جوش شیرین را به مخلوط اضافه کنید. به دور روش می‌توانید تشک را با استفاده از این مخلوط ضدعفونی کنید. روش اول بدین صورت است که مخلوط را در قوطی اسپری بریزید و سپس تشک را اسپری کنید. روش دوم استفاده از اسفنج یا پارچه تمیز است. اسفنج را کاملا آغشته به مخلوط کرده و سپس بر روی سطح تشک بکشید. در انتها با یک دستمال نم‌دار تشک را تمیز کنید و به حالت عمودی گذاشته و با سشوار خشک کنید. حتی می‌توانید تشک را جلوی آفتاب بگذارید تا خشک شود.

با تشک استاندارد ایرامون باکیفیت بخوابید!

همانطور که گفته شد تشک باید تکیه گاه مناسبی برای بدن باشد، تا ستون فقرات آسیب نبیند. به دلیل آنکه بیشترین وزن بدن بر روی شانه تا کمر بوده، تشک باید از کیفیت بالا و مناسبی برخوردار باشد. تشک ایرامون، تشکی با کیفیت بالا و جنس خوب را به شما ارائه می‌دهد. این تشک‌ها دوام بالایی داشته و خستگی هر فردی را رفع می‌کنند. شما می‌توانید تشک‌های ایرامون را از فروشگاه ایرامون خریداری کنید و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید.

 

نظر خود را بنویسید